-
- A színfalak mögött 23
- Élménybeszámoló 26
- Hasznos tudnivalók 31
- Helyszínajánló 5
- Hírek 1
- Inspiráció 6
Főbb címkéink
Megmutatjuk a gyakorlatban, hogy mit is jelent két fotós az esküvődön!
Úgy érezzük, hogy fontos erről beszélni, mert bizonyos fórumokon, körökben felreppent egy olyan gondolat, hogy a 2 fotós felállás az esküvőn nem más, mint egy divatos hóbort, amit hiába próbálnak hangzatos érvekkel palástolni az így dolgozó fotósok, csak lehúzás az egész (rosszmájúak szeretik még hozzáfűzni, hogy biztos azért kell két fotós, mert ha az egyik fotós béna, vagy elcseszik valamit, akkor örülhet, mert ott a másik. No igen, de mi van akkor ha ez a rosszmájú egy egyedüliként dolgozó fotós, és ő ront el valamit?). Sajnos van, amikor a 2 fotós felállás tényleg nem szól másról, mint a pénztárca sarcolásáról: a fotós visz magával egy asszisztenst, aki lehet, hogy kattint pár képet, de leginkább csak tartja a derítőlapot, viszont így máris több kérhető el az ifjú pártól, hisz ketten vannak. Szerencsére ez a ritkább eset. Többnyire tényleg két hozzáértő fotós áll össze, vagy eleve egy párként élik a mindennapjaikat, mint ahogy mi is tesszük, házaspárként. De vannak, akik még erre is rá tudják mondani, hogy pénzkidobás (ahogy a két videós, a négy-öt fős zenekar, és a három fogásos vacsora is biztosan az), mert minek is kell két fotós, ha egy is meg tudja örökíteni, ugyanúgy el tudja kapni a pillanatokat, és sokkkkkkal olcsóbb is… Akik így gondolják, ne is olvassanak nagyon tovább, válasszanak egy fotóst a sok ezerből.
Akik maradtak, azoknak eláruljuk: tévhit, hogy a két fotós dupla annyiba kerülne, mint az egy fotós! Ha ez igaz is lenne, nyugodt szívvel akkor sem lehetne kőbe vésni, mert mennyibe kerül az 1 fotós? 70 ezer vagy 200 ezer? Rajtatok múlik, hogy milyen árkategóriában keresgéltek fotóst, de néhány plusz 10 ezerért szinte biztos, hogy találtok olyan szolgáltatókat, akik összeszokott párosként dolgoznak, és hozzák azt a színvonalat, amit szeretnétek.
Az elméletet bárki álmából felkeltve fel tudja sorolni!
A fenti „reklámszagú” felsorolás helyett nézzük meg inkább mindezt a gyakorlatban, hogy egy picit látványosabb legyen a dolog!
Az esetek 99%-ban a menyasszony és vőlegény külön-külön készülődik. Külön-külön szobában, de az sem ritka, hogy teljesen másik házban, netán másik városban! Mit tehet ilyenkor a két fotós? Mit tehetünk mi? Gond nélkül megörökítjük a két készülődést, akár egy azon időpontban! Ahogy abból sincs probléma, hogy melyik házhoz melyikünk menjen! :)
Vannak olyan templomok, ahol a fotósoknak viszonylag szigorú szabályoknak kell megfelelniük, de bőven elég olyan választás elé kerülni, hogy a párt szeretnénk fotózni a szertartás alatt, vagy a násznépet, esetleg magát a gyönyörű templombelsőt néhány kép erejéig. Ilyen pl. a Tihanyi apátság, ahol az oltárhoz vezető lépcsőkről már nincs visszaút, a helyi szabályoknak megfelelően az ember vagy lent marad, vagy felmegy, dönteni kell. De a Bazilikában is papja válogatja, hogy ki mennyire pártolja, ha a fotósok össze-vissza mozognak. Nekünk le kell-e mondanunk bármelyikről is? Nem, hiszen ketten vagyunk! És bizony mind az ifjú párt, mind a násznépet érdemes figyelni!
De könnyedén tudunk fentről, az orgona mellől is készíteni pár képet, hisz egyikünk biztosan lent marad! Egy dologra kell csak figyelni, hogy a falépcső ne nyikorogjon lefelé. :)
És természetesen a gyűrűhúzásnál sem állunk ugyanarra a helyre! Ahogy azt is tudjuk, hogy ha olyan a “gyűrűállás”, akkor biztosan lesz róla közeli kép is!
Nem minden fotós szeret karácsonyfát csinálni magából a fotózás alatt (két gép és plusz objektív lóg róla, a hátán pedig táska, hátha kell valami), és inkább a kényelemre helyezi a hangsúlyt, vagyis egy gépet használ egy választott objektívvel. Mivel mi eleve ketten vagyunk, máris két gép adott, két eltérő látószöggel, amit természetesen ki is használunk! Fotózhatunk ugyanonnan, vagy pár méterre egymástól, a végeredmény teljesen eltérő lehet!
Utólag néha még mi is meglepődünk, hogy mennyire más világ tárul elénk, mennyire ég és föld lehet a különbség egy-egy kép hangulatában, látványában! Olyan érzés, mintha teljesen más párt fotóznánk, teljesen más helyen! Ugyanis annyira a választott optikára állítjuk rá az agyunkat, és annak megfelelően keressük a lehetőségeket, hogy talán van, amit észre sem veszünk, milyen remekül mutatna nagytotálban, vagy épp sokkal szűkebben komponálva… de pont erre van ott a másik. :)
Vannak azok az egyszeri és megismételhetetlen pillanatok, ahol nagyon sok múlik a helyezkedésen és olykor tényleg pillanatok alatt kell felmérni, hogy hova álljunk (vagy egyáltalán hová tudunk állni a fal, korlát, násznép, stb. miatt), hogy megörökíthessük a soron következő, szó szerinti másodperceket. Az egyik legfontosabb ilyen pillanat a szülőköszöntő!
A többi eseményre picivel több idő van felkészülni, mint pl. a galambröptetés, a lufiposta vagy a csokordobás, de ugyanúgy másodpercek alatt már vége is! Örömteli, hogy ezt is két különböző helyről fotózhatjuk!
Kevesen gondolnak bele, hogy milyen is a 6-8 óra folyamatos készenlét, koncentrálás és talpalás után picit leülni a lagzi helyszínén. Jó. :) De pihenésre és feltöltődésre itt se lenne sok idő (ha egyedül lennénk), hisz bármi jöhet: ajándékátadás, néhány kedves pillanat, vagy csak a gyerekek cukiskodnak. :)
És végül a buli! Technikailag a legnehezebb kihívás, mi mégis nyugodt szívvel próbálhatunk ki új dolgokat, fotózhatunk külön vidám fotósarkot, vagy csak önfeledtem belevetjük magunkat a buli forgatagába! Hisz ketten vagyunk. :)
A fentiekből remélhetőleg jól látható, hogy a két fotós jelenléte az esküvőn minden, csak nem egy nagyzoló, úri hóbort, hanem bőven van létjogosultsága. Egy esküvőn annyi minden történhet, annyi apró és kedves pillanat lehet, amit 1 fotós nem biztos, hogy egyedül meg tud örökíteni. Ahogy nem egy ember szeszélyének vagytok kitéve, hogy ő éppen mit tart fontosnak, vagy épp az egész napos rohanás után leült negyed órára, és épp történik valami. 2 fotós több dologra tud figyelni, ki tudja egészíteni egymást. És akkor nem beszéltünk még a biztonságról, hogy lényegében egymás backup-jai is egyben (ahogy vázból, objektívből vagy bármi másból is célszerű a duplikát). Ha ne adj’ isten az egyik fotóssal történik valami (pl. napszúrást kap, parkolót keres a belvárosban, és már nagyon menni kéne kreatívot fotózni, mert csúszott a fodrász és a smink), akkor még mindig ott a másik, hogy folytassa a Nagy nap megörökítését, és Ti ne maradjatok képek nélkül.
De egyedül rajtatok múlik, hogy kit választotok! Ha Ti szigorúan egy fotósban gondolkoztok, akkor valószínűleg nem fogtok két fotóst felkérni (hacsak a cikk elolvasása után nem gondoljátok meg magatokat :)). Ha pedig eleve két fotósban gondolkoztok, akkor ne hagyjátok magatokat eltántorítani ettől, bárki bármit mondjon!
írta: Zoli