-
- A színfalak mögött 23
- Élménybeszámoló 26
- Hasznos tudnivalók 31
- Helyszínajánló 5
- Hírek 1
- Inspiráció 6
Főbb címkéink
Tudjátok, a képek, amiken már dolgoztok… mióta is? Három… vagy öt hete? Formálódik már az a könyök? Eltűntek már azok a drótok? Színesedik már a buli? Avagy miért csúsznak az esküvői fotósok a beígért határidőkkel?! A válasz nem tűnik túl bonyolultnak, és lehet, nem is lesz túl hosszú a bejegyzés… bár de, senkit se álltassunk, a válasz sem egyszerű, és így a bejegyzés is hosszabb, mint terveztük. :)
Bár mások nevében nem igazán beszélhetünk, hogy kinél milyen tényező áll pontosan a csúszások hátterében, hiszen azokat csak hírből ismerjük, mégis úgy érezzük, hogy a saját élethelyzetünk sokakra vonatkozhat. És ahogy mások is, úgy mi sem tudunk mást tenni, mint kukoricára térdepelni, és bevallani, hogy jelenleg sajnos nekünk is meggyűlik a bajunk a fránya határidőkkel (bár épp azon vagyunk, hogy ezen faragjunk!).
Miért is van ez? Miért olyan marha nehéz tartani a beígért határidőt? Szegény pár csak vár, és vár, rongyosra nézi a VIP képeket, a család már hőzöng, és biztosra veszi, hogy történt valami a képekkel, vagy a fotós tuti lelépett, mert a többi kép csak nem akar időben elkészülni, és az idő egyre csak telik. Megnyugtatunk mindenkit, semmiféle „kiéheztető politika” nincs e mögött az aljas tett mögött! Ahogy felszívódni sem fogunk, és a képek is köszönik szépen, jól vannak! De akkor mégis mi a helyzet?
A szomorú hírünk az, hogy mi is emberből vagyunk, és ugyanúgy napi 24 órából tudunk gazdálkodni. Ez az idő pedig lássuk be, egy fotós életében nem sok mindenre elég. :) Még úgy sem, hogy nem napi 8 órákat dolgozunk, mint a normális emberek (a fotósok köztudottan nem normális lények), akik könnyűszerrel le tudják tenni a munkájukat, ahogy az óra elüti 17:00-át, hanem 12-16 órákat, akár csak az esküvők többségén. Az utómunkánk időigényes, nagyjából 60-80 munkaóra, míg egy anyag elkészül. Ebben benne van a képek válogatása (ami már önmagában 6-8 órás tevékenység), retusálása, és az, hogy mindketten hozzátesszük a saját elképzeléseinket, szemléletünket. Ha kicsit matekolunk, akkor az jön ki, hogy ehhez 5-7 napra van szükségünk, full robot üzemmódban, és lényegében szó szerint a képekkel kelünk és fekszünk. Ez az életmód egy darabig tartható, de lássuk be, hosszútávon nem feltétlenül egészséges.
Ezért ha egy kicsit lazítunk a tempón, akkor rámondhatjuk, hogy az 5-7 feszített napból egy „könnyített” 10-12 napot csinálunk, ami még mindig bőven a határidőkön belül lehetne, és talán még arra is jutna időnk, hogy szimultán haladjunk két anyaggal. Akkor mégis hol a hiba? Az egyik legzavaróbb tényező az, hogy hiába szeretnénk mi 12-16 órákat dolgozni, ha a környezetünk ezt másként gondolja. Most hagyjuk az esetleges családi kötelező programokat, vagy azt, hogy valamelyikünk lebetegszik, és emiatt esne ki a feldolgozási folyamatból. Arra se vesztegessünk túl sok szót, amikor főszezon közepén új nyomdát kell keresnünk a digipack-ek minőségi nyomtatásához, új módszerek kidolgozásához, és emiatt nem tudjuk miben átadni a kész képeket… Ezek helyett vegyünk egy roppant egyszerű példát: végre elkészült egy anyag, és átadjuk. Vagy találkozunk egy új párral. Mivel nem szeretjük a futószalag megoldásokat, így nem negyed órákat szánunk Rátok, hanem 1-2 óra úgy elszalad, mint a pinty. De a jegyes fotózások sem zárulnak le tavasszal, ahogy más jellegű fotózásaink is akadnak a nyár folyamán. Ez mind-mind idő, és ahogy a smink/fodrász csúszása a Nagy napon a kreatív fotózásból tud szép nagy időszeletet kiharapni, nekünk a napi „retus kvótánkból” kell ezekre időt szánni, mert azért 5-6 óra alvásra nekünk is szükségünk van (kivéve két esküvő között, mert ott 3 óra is elegendő). :) És ami szintén nem titok: vannak időigényesebb anyagok is, ahol akár duplájára is kúszhat a retusálási idő.
Jó volna egy időnyerő készülék is, de sajnos ilyennel nem rendelkezünk, ahogy látnoki képességekkel sem, mert meg kell említenünk egy eddigiektől merőben eltérő faktort: nyáron már javában beindulnak a következő éves foglalások, amik természetesen nem időrendben töltik be a naptárat, így nem is láthatjuk, hogy az adott dátumok körüli időszak miként alakul majd később. Csak tippelni tudunk. De hiába tudnánk idén májusban tartani egy jövő év októberi esküvő határidejét, ha a következő fél évben betelik, mondjuk a teljes augusztus és a szeptember is. Nem beszélve az idén kirobbanó sikernek örvendő pénteki esküvőkről, amiből ha csak egyetlen mellé is társul egy szombat, máris dupla anyaggal lehet számolni. Ha pedig nem csak egy péntek-szombat van, hanem mondjuk négy-öt, akkor… el tudjátok képzelni. :) Gyakorlatilag egy hónap leforgása alatt akár kéthónapnyi képmennyiség is összegyűlhet! Kicsit ördögi kör ez, hisz Ti szeretnétek, ha az adott fotós (jelen esetben mi) örökítené meg az esküvőtöket az általa képviselt minőségben, és az adott fotós pedig szeretné a tudása legjavát adni Nektek, ahogy minél több párnak is, és ez meg is valósul, csak ugye… idő kérdése, hogy a képek mikorra készülnek el.
Ha meg kéne neveznem egy „apróbetűs” részt a fotós szerződésekben, akkor ezt a fránya határidőt mondanám. :) Minden évben ki lehet tolni kicsit a határait, és egész évben arra törekedni, hogy na, ezt idén most már biztosan tartani lehet, de talán érezhető a mégsem olyan rövid írásból, hogy rengeteg dologtól függ, hogy ez végül megoldható-e vagy sem. Annyi bizonyos, hogy mi senki anyagát nem csapjuk össze csak azért, hogy egy héttel korábban átadhassuk. Ahogy kevesebb képet sem adunk át csak azért, hogy időben átadhassuk. Viszont így csúszunk, ami reméljük, mindent figyelembe véve egy bocsánatos bűn. Szerintem ezt már minden fotós nevében mondhatom, hogy értetek dolgozunk, nektek dolgozunk, és nem tehetünk mást, mint a türelmeteket kérjük! Higgyétek el, megéri!
írta: Zoli